Yapı Kredi İnternet Şubesi -1-

Bu hafta yeni bir yazı dizisine başlıyoruz. Çoğul konuştum, yalan değil. Tek başıma yazmıyorum. Destek ekibim tam teşekküllü yanımda.

Nereden başlayalım? Elbette girişten.

İlk önce http://www.yapikredi.com.tr adresine gidiyoruz. Burada, sayfanın sağ üst köşesine yakın yerde, “İnternet Şubesine Giriş” diye bir kutucuk var. Mouse ile üzerine gidince, bir an şaşırıyoruz. Üç parçalı hale giriyor kutu. En soldan, “Bireysel” yazan kısma tıklıyoruz. Nedense, neredeyse her bankanın meraklı olduğu gibi, benim ekranımın yüzde otuzunu doldurmayan bir boyutta pop-up ekran açıyor. Yanılmıyorsam, bu “güvenlik” amaçlı. “Güvenlik” lafını ısrarla tırnak içinde yazıyorum, çünkü bunun gerçek güvenlikle yakından uzaktan alakası olma ihtimali yok. Sadece, istediğim boyutta kullanmamı engellemeye çalışıyor, o kadar.

Ekran açıldığında şöyle bir görüntü oluyor:

Kullanıcı Girişi

“Kullanıcı Kodu”, uzun süre değiştirilemeyen, başı iki keyfi harf, sonu da müşteri numarasından oluşan bir kod idi. Uzunca süre, insanları bunu hatırlamak zorunda bıraktılar. Şimdi ise, değiştirebileceğimizi söylüyorlar. Açıkçası, bunu görünce, hem şaşırdık, hem sevindik. Hemen değiştirelim, normal bir kullanıcı adımız olsun dedik. Çabukça girdik, gördüğüm ekran şöyle oldu:

Kullanıcı Kodu Değiştir

Yazıyı okursanız, en az altı, en çok sekiz karakter olmalı, başı da rakam olmalı diyor!

Bu yaşıma geldim, başı rakamla başlayan kullanıcı adı görmedim. Bu bir.

En az altı karakter meselesini anladık. Tamam, çarpışmaları engellemek istiyorsunuz.

Peki, sekiz karakterlik üst limit neden? Mesela, sekiz değil de, 32 karakter olsa ne olacak? Database’inizde yer mi yok? Hard disk alacak paranız mı yok? Türkiye’deki eşikteki-beşikteki dahil herkese, 32 karakter alan verseniz maliyeti ne olurdu?

Anlaşılır mesele değil. Mesela, ben kullanıcı adımı “yasarsafkan” yapmak istesem, yapamıyorum. Alan belli ki varchar tarzı, sayı değil… Bu kadar polislik neden?

Hevesimiz kursağımızda kaldı. Kullanıcı kodunu olduğu gibi bıraktık.

Hemen geri adım atalım. Kullanıcı kodumuzu ve şifremizi girdik. Sonra gelen ekranda, “Akıllı SMS Şifre”mizi girmemizi istiyor. Bu, klasik tek kullanımlık şifreye, Yapı Kredi’nin verdiği isim. Yoksa, az önce girdiğimiz şifre akılsızdı, bu gireceğimiz akıllı gibi bir anlama gelmiyor.

Akıllı SMS Şifre

Akıllı şifreyi girerken, bir ilginçliğe daha şahit oluyoruz. Şifre alanı ya… Şifreyi yazdıkça maskeli çıkıyor. Halbuki zırvalık. SMS ile gelen şifre, iki adımlı güvenlik sistemindeki “sahip olduğunuz bir şey” kısmını sağlıyor. (İlk girdiğimiz sabit şifre ise, “bildiğiniz bir şey” kısmını sağlıyordu.) Burada, bu “şifre” aslında şifre değil, yani birisi görürse, kimseye hiç bir şey olmaz. Sadece telefonu çaldırırsanız bir şeyler olur. Dolayısıyla, bırakın da ne yazdığımı göreyim, değil mi?

Güvenlik ve diğer halkalardan atladık. İnternet şubemiz girdik…

Karşılaştığımız, sol tarafta alışılmış tarzda, alt menüleri açılıp kapanabilen bir menü barı..

Menü

Menü bazında inceleyelim:

Hesaplar

Hesaplar Menüsü

Hemen göze çarpan, “Hesaplar” menüsü altında, “Varlıklarım” maddesi olması. Hesap olmayan varlıkları da burada gösterdiğine göre, “Varlıklarım” maddesinin bu menüde işi yok. Bunun muhtemelen en üstte bir yerlerde yer alması gerekirdi. Ararsanız, burada.

Hesap İşlemleri

“Hesaplarım” bölümü, oldukça iyi olmuş. Hesapları gösteriyor. Seçilen hesap üzerinde yapılabilecek işlemlere hemen oradan ulaşmak mümkün. Fazla halkadan atlatmıyor yani. Öte yandan, işlem yaptığımız zaman, son adımda “işleminiz gerçekleşti” diye bir sayfada kalıyor.

Devamı ikinci bölümde…

 

 

This entry was posted in İnceleme, İnternet Şube. Bookmark the permalink.

8 Responses to "Yapı Kredi İnternet Şubesi -1-"

Leave a reply